Bezkonkurenčně jde o jednu z nejzdevastovanějších čtvrtí ve městě. Blok chátrajících činžáků v ulici Na Nivách na Klíši hyzdí krajské město už dlouhá léta. V domech řádili vandalové, mnohokrát v nich hořelo, schází se tu bezdomovci a narkomani. Sběrači kovů odtud většinou už odchází s prázdnou, budovy jsou totiž rozkradené až do úplných základů.

PŘIJATELNÁ CENA

Vybydlené skelety kdysi vyhlášené čtvrti možná ale brzy zmizí úplně. Město plánuje jejich odkup od soukromého majitele a následnou demolici. Čtěte také: Ulici Na Nivách a hotel Máj chce Ústí koupit.

„Náměstek Pavel Dufek jednal za vedení města a sešel se se zástupci majitele. Podařilo se vyjednat přijatelnou cenu na odkup areálu, a to z původní nabízené ceny 3 miliony korun za částku 400 tisíc korun," sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová s tím, že náměstek Dufek připraví materiál pro zastupitelstvo, které o nákupu areálu nakonec rozhodne.

„Město se následně bude snažit zajistit prostředky z dotačních titulů na demolici objektu a již v tuto chvíli jednalo o požadavku na udělení výjimky nad limit pětimilionové dotace na demolice z plánovaného druhého kola dotací ministerstva," podotkla Macová.

Dotace město zároveň hledá v souvislosti se Strategickým rámcem hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, který tento týden odsouhlasila vláda.

OD REKONSTRUKCE USTOUPIL

Domy před více než deseti lety koupil od města česko-rakouský podnikatel Jan David Horsky. Přestože avizoval, že čtvrt nechá zrekonstruovat, od záměru brzy ustoupil a rozsáhlé objekty tak dále chátraly.

V roce 2014 na jaře ovšem podnikatel zemřel a ohyzdné ruiny zdědil jeho syn. Za něj teď jedná advokátka Lucie Hrdá, která vyjednanou slevu pro město nekomentovala. „Naše advokátní kancelář nebyla ve věci zbavena mlčelivosti klientem," vysvětlila Hrdá.

Opoziční zastupitel a architekt Jan Hrouda (PRO! Ústí) o chátrajících stavbách v Ústí natočil se svými spolupracovníky cyklus videodokumentů s názvem Mizející Ústí. Jeden díl věnoval právě i ulici Na Nivách.

Původně honosná ulice s alejí stromů vznikala v několika vlnách v letech 1911 a 1926. Další domy stavitelé doplnili v letech čtyřicátých. Více se dočtete: Ulice Na Nivách bývala luxus

„Šlo v naprosté většině o malé, nejčastěji dvoupokojové dělnické byty, pravděpodobně pro pracovníky ze sousední průmyslové čtvrti," řekl Jan Hrouda, který za devastací vidí rovněž skladbu místních obyvatel.

Ulici využili vloni filmaři jako kulisu při natáčení válečných scén filmu Tenkrát v Ráji. Fotogalerie z natáčení: Ulice Na Nivách se změnila v krvavé bojiště

PŘIPOMÍNAJÍ MĚSTO DUCHŮ

„Vlivem poválečného cíleného soustředění sociálně slabých obyvatel, mizivé údržby a majetkových spekulací, došlo k postupnému vybydlení a naprosté destrukci jednotlivých domů. Dnes tak spíš připomínají město duchů nebo kulisy válečného filmu," doplnil Hrouda, podle kterého se tamější činžáky už pravděpodobně nedají zachránit.

„Domy jsou s největší pravděpodobností nezachranitelné, demolice je tedy dle mého názoru zřejmě již nevyhnutelná. Teď je potřeba se bavit o tom, co na místě vznikne," podotkl architekt Hrouda.

Jak uvedla mluvčí magistrátu, ve hře je dle vedení města více variant. „Klidová zóna, hřiště nebo příjemná zeleň, která do budoucna může řešit i varianty bytové výstavby. Cokoliv, co nebude hyzdit naše město," zdůraznila mluvčí magistrátu Romana Macová.

Ulice Na Nivách dlouhodobě přitahuje nekalé živly a zaměstnává policisty, strážníky i hasiče. O některých případech si přečtěte více: Žhář řádil v ruinách v ulici Na Nivách

Oblaka kouře opět zahalila ulici Na Nivách

Nivy stále přitahují sběrače

Na Nivách se muž propadl

Bezdomovec se probudil a propadl se stropem