Novou střechu dostane více než stoletá novogotická hřbitovní kaple v Krásném Březně. Město na záchranu budovy architekta Julia Hausera z roku 1903 vyčlenilo dva miliony korun.

Peníze našli zastupitelé v přebytku hospodaření za loňský rok během bouřlivého zasedání minulou středu. „Následovat bude vyhlášení výběrových řízení na projektanta a dodavatele stavby. Rádi bychom se záchranou začali co nejdříve, už letos. Škoda, že kvůli kapli někdo nepřišel už před zasedáním," poznamenala ústecká primátorka Věra Nechybová (UFO).

MOŽNÁ SE PROMĚNÍ V OBŘADNÍ SÍŇ

Jak vysvětlil zastupitel a historik Martin Krsek (Pro! Ústí), kaple dominuje hřbitovu a svým zanedbaným stavem určuje jeho celkovou atmosféru. „Desítky let o ni město nepečuje. Teď je pro její záchranu důležitá střecha. Potom by mohla sloužit jako zázemí hřbitova," poznamenal Martin Krsek.

Hřbitov v Krásném Březně.
FOTO: Napíchnuté hlavy na kůly, ukradené zuby. Hřbitovy v Ústí to nemají lehké

Také upozornil, že na zdejším hřbitově pro zázemí slouží dvě stavební buňky a nářadí skladují hrobníci v hrobce. „V kapli by v budoucnu mohly být provozní prostory i obřadní síň, která tu chybí," navrhoval Martin Krsek.

V minulosti se podílel na záchraně této historické stavby. Ústí totiž naplánovalo na rok 2008 její demolici a vyčlenilo na to 2,15 milionu korun. Po protestech památkářů tehdejší městští radní v následujícím roce rozhodli, že peníze určené ke stržení kaple z části použijí k její záchraně. Ve stejném roce pak kaple dostala provizorní zastřešení.

„Provizorium trvá osm let, za tu dobu už je střecha opět totálně děravá a kaple ještě víc zchátrala. Její ruina vypadá jak z nějakého hororu. Mimochodem, právě na krásnobřezenském hřbitově chytla v roce 2013 policie vykradače hrobů," dodal Krsek.

Parkování u Masarykovy nemocnice. Ilustrační foto.
Nemocnici v Ústí chybí parkovací místa. Řidiči občas překážejí i záchrance