Škody na hřištích počítá úřad v Neštěmicích za poslední roky v milionech korun. Vandalové zničili téměř všechny dětské prvky, zařízení a dokonce i oplocení sportovišť.

Neštěmická radnice v minulých letech do zázemí pro děti a malé sportovce masivně investovala. "V roce 2017 postavila zbrusu nové multifunkční hřiště v Neštěmické ulici v Krásném Březně za milion korun, o rok později víceúčelové hřiště Na Výšině za 1,1 milionu a předloni kompletně zrekonstruovala sportovní hřiště v Neštěmicích za 1,7 milionu korun. Navíc v roce 2018 radnice postavila zbrusu nové kabiny na fotbalovém hřišti v Mojžíři za 10 milionů korun. S dalšími investicemi přesahujícími milion korun počítá i letos," vypočítal tajemník úřadu Tomáš Kraus. 

S obnovou všech poničených prvků a hřišť už ale radnice nepočítá. „Pokud bychom měli nahrazovat každý zničený prvek či klouzačku, museli bychom zastavit všechny ostatní investice. Rychlost, jakou nenechavci dětská i sportovní hřiště ničí, je neuvěřitelná a především smutná. Bohužel máme v obvodě část obyvatel, která si neváží vůbec ničeho,“ shrnula starostka Yveta Tomková. Zajistit neustálý dohled u každého hřiště není možné. „U každého hřiště by musel 24 hodin denně stát hlídač či správce, což je nereálné,“ ví starostka.

Zdevastovaná jsou už i zmíněná víceúčelová hřiště. „Vandalové už zničili oplocení a ochranné sítě, škody jsou i na drahém umělém povrchu,“ vysvětlil místostarosta Roman Fikar.

Investice už jen někde

Radnice kvůli vleklým problémům plánuje změnu v péči o hřiště a sportovní plochy. „U sportovních hřišť hodláme investovat tam, kde máme správce a plocha je zabezpečená proti vniknutí těch, kteří nechtějí sportovat, ale jen ničit,“ upozornil místostarosta Fikar.

Ze sídlišť postupně mizí desítky let staré poničené a nevzhledné betonové a asfaltové plochy. „O likvidaci někdejších hřišť, která svému účelu už mnoho let neslouží, nás žádají obyvatelé. Jsou raději za zatravněnou plochu než místo, kde se scházejí party výrostků a chuligánů a dělají celé dny a noci hluk a nepořádek,“ uzavřel místostarosta Roman Fikar. Naposledy neštěmická radnice takto zlikvidovala plochu v Opletalově ulici.