„Kamenný kříž na Varvažově nechal na svém poli postavit v roce 1808 místní sedlák Franz Hanschel. Během bitev v roce 1813 byl poškozen střelbou a jeho horní polovina se zřítila. Kříž byl však v roce 1817 opraven a znovu vysvěcen," říká místopředseda ústeckého Spolku vojenské historie Jiří Bureš.

Naboural ho traktor

Neblahý osud potkal kříž v sedmdesátých letech 20. století, kdy do kříže naboural traktor a kříž pak zmizel. Před několika lety, když místní rybáři čistili nedalekou strž, našli několik pískovcových bloků. Nikdo avšak nevěděl, jak se do strže dostaly, ani jejich původ, jelikož z dostupných zdrojů se nepodařilo vzhled kříže určit.

„K dispozici byly pouze dobové ilustrace a popis v několika zdrojích, který byl zmatečný, neboť jeden zdroj uváděl kříž kamenný a druhý železný. Tak bloky ležely několik let u bistra Bažina," pokračuje Bureš.

Až v březnu letošního roku se podařilo získat fotografie kříže z počátku 70. let.

„V tu chvíli již bylo pátrání k určení původu pískovcových bloků daleko jednodušší. Avšak chyběla horní část, kterou se podařilo nalézt v telnickém kostele sv. Josefa v červenci letošního roku. Přestože kříž byl značně poškozen, nic nebránilo jeho znovupostavení. Práce na kříži se ujal zkušený kameník Josef Sotona, kříž opravil a následně byl v listopadu postaven," dodává Jiří Bureš.

Stopy bitvy zachovaly

Jelikož při opravách kříže v roce 1817 nebyly odstraněny stopy bitvy, bylo rozhodnuto, že tyto i nyní zůstanou zachovány a opravovala se jen poškození pozdější.

Varvažovský kříž je jediným stavebním prvkem na tomto místě i okolí, který zde stál již před bitvami, bitvy přečkal a nese po nich stopy. Lze jej považovat za nejstarší pomník bitev z roku 1813 v prostoru celého bojiště.

O varvažovském pomníku čtěte také zde: Ve Varvažově obnoví pomník. Bude nejstarší památkou v obci