Uklidnit napjatou situaci v ústecké zoologické zahradě má její někdejší dlouholetý ředitel Bořek Voráč. Spory části zaměstnanců s vedením ZOO vygradovaly peticí proti řediteli Jiřímu Bálkovi.

Od dětí se neutíká

Městská rada ho ve středu odvolala s odůvodněním, že funkci manažersky nezvládl. Voráč se do ZOO vrací po 25 letech, v jejím čele stál v době jejího největšího rozvoje. Paradoxně byl odvolaný těsně po listopadu 1989 na základě petice tehdejších zaměstněnců. Stejně jako ve středu Jiří Bálek.

„Zahrada byla moje dítě, a od dětí se neutíká," řekl Voráč. ZOO podle něj chyběla pevná ruka a manažerské vedení. „Musí tu být jasné vedení. Každý musí vědět, na jakém místě je a koho bude poslouchat," doplnil Voráč.

S prvními změnami přišel téměř okamžitě. V pátek nechal zavřít truhlárnu, kde podle něj hrozilo nebezpečí požáru. „Musí být pořádek – takový ten nihilismus, který se tady objevil, způsobil to, že každý si dělal co chce a rozhodoval si, co bude dělat a co nebude dělat, to není přípustné," doplnil Voráč.

Voráč nastoupil do ústecké ZOO v roce 1971. O rok později se stal jejím ředitelem a vedl ji až do roku 1990. Za jeho působení se ZOO rozrostla ze
4 hektarů na současných 26, přibyly desítky nových druhů zvířat.

Vyměnil slona za náklaďák

V roce 1985 přivezl do Ústí prvního slona indického. Samici Kalu získal z Vietnamu výměnou za auto.

„Zahrada v Ho Či Minově městě neměla náklaďák, tak jsem koupil od vojáků za 13 tisíc 'vejtřasku', tu jsem tam lodí odvezl a přivezl jsem slona," řekl Voráč. Z Vietnamu ZOO získala i další zvířata, malajské medvědy nebo gibbony.

Ústecká ZOO podle Voráče potřebuje především peníze. Chybějí jí prostředky na stavbu velkého slonince a také na to, aby přitáhla návštěvníky i v zimě. Soustředit by se podle Voráče měla především na místní návštěvníky, protože město turisty příliš netáhne.

„Měla by se tady dělat zařízení, která lákají k opakované návštěvě. A to jsou ty botanické pavilony, kde se lidé procházejí v zimě mezi palmami, mají tam rybičky, létají jim tam motýli a barevní ptáci. Dostanou se na chvíli do takového pralesa," doplnil Voráč.

Pomoci by podle Voráče mohl i centrální park, který městu chybí. V posledních letech se přitom spekuluje o tom, že by park mohl vzniknout na Mariánské skále, která se ZOO bezprostředně sousedí. „Pokud město opravdu pojme městský život trochu odpovědně, tak zahrada nebude mít nouzi o návštěvníky," vysvětlil Voráč.

Podepisoval kde kdo

Někdejší ředitel zůstane v čele ZOO do konce roku. Do výběrového řízení na stálé místo se hlásit nebude. Přijal by ale nabídku na členství v dozorčí radě ZOO, kterou chce město zřídit.

„Myslím, že pořád té zahradě můžu něco doporučit a pomoci jí. Moc rád bych tady viděl někoho podstatně mladšího, než jsem já, který bude chtít tu zahradu postavit. Ta zahrada potřebuje v téhle době finanční injekci a to bude ten hlavní problém," dodal.

Za bývalého ředitele zoologické zahrady Jiřího Bálka lidé zatím podepisují petici. Jeho odvolání kritizuje i opozice. „Současné vedení města postupuje naprosto amatérsky a chaoticky. Boří vše, co fungovalo velmi dobře, a to bez relevantních důvodů," říká Radim Bzura, zastupitel města za TOP 09.

Petici, která vedla k odvolání Jiřího Bálka, přitom podle zjištění Deníku kromě veřejně prospěšných pracovníků podepsali i pracovníci externích firem, kteří nejsou zaměstnanci zoo, konkrétně firmy, která provádí ostrahu a to včetně jejího majitele. Svůj podpis navíc připojili i někteří bývalí zaměstnanci zoo.

„Co vím, tak z 28 VPP podepsalo petici 13 lidí, ostatní ještě šetří právní oddělení," uvedla k tomu primátorka Věra Nechybová, podle které bylo hlavním důvodem Bálkova odvolání manažerské selhání.