Ačkoli je ústecká zoologická zahrada uzavřená, život se v ní nezastavil. Zvířata potřebují denní péči, stejně tak vzácné rostliny v jejím areálu. Objevily se tu také přírůstky, například u lemurů, gepardů, tuleňů či holandských zakrslých koz. Kromě toho pokračují údržbářské práce a opravy, případně odstraňování chyb, které tu našla komise EAZA. Zaměstnanci opravují výběhy, naučná stanoviště, dětská hřiště, pokladny na vstupu, řeší pavilon pro vodní ptáky.

Jak vysvětlila mluvčí zoo Nikola Roštejnská, poslední přírůstky představují právě malí lemuři kata, oblíbení mezi návštěvníky i kvůli postavičkám z animovaného Madagaskaru. „Mláďata se drží na břiše matky, kde sají mléko. Nejstarší se už odhodlávají k cestě na matčina záda, kde jí škádlí okusováním uší. Samice projevují zájem i o ostatní benjamínky, očichávají a kontrolují je při každé příležitosti,“ popsala Roštejnská.

Samici Jůlince se stejně jako samici Bětě narodila dvojčata, obě jsou už zkušenými matkami. Samičky Verunka a Roberta mají jedináčky, pro obě je to premiéra.

Lidé je však zatím neuvidí, do zoo nesmějí. Za dobu svého uzavření kvůli pandemii přišla zahrada o 2,5 milionu korun. Náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO) sleduje výpadky v příjmech nejen u zahrady, ale i ostatních městských organizací a firem. „Jakmile budeme mít jasno, chceme peněžní ztráty všem organizacím sanovat a nahradit. Na to máme ve finanční rezervě zdroje, počítáme s tím,“ slíbila Nechybová s tím, že rozpočet musí být vyrovnaný.

Nejen zoologická zahrada je v útlumu a bez návštěvníků, totéž platí také o městských krytých bazénech. Podle ředitele Městských služeb Martina Maty například v městských lázních vypustili bazén a věnují se údržbě. Naopak na Klíši voda v bazénu zůstala. „Tam to ani z technologických důvodů vypustit zcela nelze a nemůže být prázdný dlouhodobě,“ vysvětlil Mata.

Co se koupališť týká, ta jsou touto dobou zavřená normálně. Zaměstnanci je ale připravují na běžnou sezonu, ačkoli si jen málokdo dovede představit, že se tam po mimořádných opatřeních přijde koupat patnáct set lidí najednou jako dřív. „Dezinfikujeme a všechno dáváme dohromady. Sezonu si ale nedovedu představit. Vláda musí říct co dál,“ dodal.