Od dubna do září je ústecká zoo otevřena každý den od 9.00 do 18.00. Dospělí za vstup zaplatí 140 korun, děti, studenti a senioři vytáhnou z peněženky o polovinu méně, rodinné vstupné v podobě dvou dospělých a dvou dětí pak stojí 370 korun.

Klasická akce v podobě zlevněného vstupného za vysvědčení letos vychází na pátek 28. června, kdy děti od šesti do patnácti let budou moct do zoo jen za jednu korunu v případě, že ukážou vysvědčení s alespoň jednou jedničkou.

„Stačí na pokladně ukázat vysvědčení a mít alespoň jednu jedničku. Z čeho? To už je jedno. Děti si mohou projít ptačí stezku a za vyplněnou křížovku dostanou na pokladnách malou odměnu,“ přiblížila zavedenou tradici v podobě úlevy na vstupném mluvčí ústecké zoo Veronika Schranková.

Aktuálně, v závěru školního roku, se zahrada v dopoledních hodinách hemží právě především řadou školáků. Nejinak tomu bylo i ve středu. K návštěvě zaveleli například na mosteckém gymnáziu. Pocity? Prý smíšené. „Víme, že se o ústecké zoo mluví v poslední době v negativním světle. Vyjeli jsme s tím, že nebudeme čekat nic extra. Je ale pravda, že zvířat bychom uvítali více. Když to srovnám se zooparkem v Chomutově, je zkrátka živější,“ řekl jeden z pedagogů mosteckého gymnázia.

Čelní představitelé ústecké zoologické zahrady v současnosti lákají návštěvníky na několik novinek. „Nyní je to hlavně nová expozice klokanů v australském stylu. Lidé se skrze pavilon mohou přímo projít,“ poodhalila nejaktuálnější záležitost Veronika Schranková. Na stejném principu funguje v Ústí rovněž expozice lemurů.

Fotogalerie: Krmení piraň v ústecké zoo

Návštěvníci si nenechávají ujít ani čtveřici gepardích mláďat, která se v ústecké zoo narodila před necelým rokem, jde o jednoho samce a tři samice, všichni se v současnosti díky stále teplejšímu počasí nachází ve venkovním výběhu.

„Také oblíbené duo aligátorů Libor s Adélou už jsou ve svém venkovním prostředí na klasickém místě. Přestěhovali jsme je ven v polovině června,“ pokračovala Schranková s tím, že aktuálně zoo disponuje více než 220 druhy zvířat. Ti nejžádanější? Žirafy, medvědi, lvi, tygři, velbloudi, opice nebo právě aligátoři či klokani. Doslova stálicí jsou třeba zebry, děti s oblibou sází na venkovský dvorek v horní části areálu.

Veřejnost zároveň může díky několika cedulím vyčíst projekty, které vedení zoo chystá v blízké budoucnosti. Přibude například takzvaná Outloní archa. Jde o komplex zaměřený na chov a ochranu outloňů, jehož součástí bude průchozí venkovní expozice s převráceným světelným režimem.

V plánu je také úprava vstupního prostoru z Drážďanské ulice. „Návštěvníkům tím poskytneme větší komfort a rychlejší a pohodlnější odbavení. Zároveň dojde k revitalizaci betonového prostranství a doplnění míst k posezení, která budou součástí nového občerstvení,“ doplnila mluvčí Veronika Schranková s dovětkem, že před správní budovou vznikne také důstojné místo připomínající osobnost Heinricha Lumpeho, zakladatele původní ptačí rezervace z roku 1908, ze které zoologická zahrada vznikla.

Tiskové oddělení zoologické zahrady prostřednictvím sociálních sítí upozornilo v poslední době také na jeden problém ze strany návštěvníků – v bazénu pro tuleně chovatelé pravidelně nacházejí různé předměty, naposledy například plechovku, kterou tuleni téměř pozřeli.

„Setkáváme se i s nepovoleným krmením u dalších druhů,“ upozornili opakovaně zaměstnanci zoologické zahrady na problém, který může mít pro zvířata fatální následky. Řada lidí takové chování jedinců odsoudila s tím, že nejnebezpečnějším zvířetem pohybujícím se v zoo je člověk.

Mohlo by vás zajímat: Lávka přes Labe. Kraj dostal na opravu mostu dotaci přes půl miliardy

Stavba lávky přes Labe. | Video: Deník/ Martin Košťál