Příznivá zpráva přišla ve čtvrtek 29. září po rozhodnutí Etické komise pro členství v EAZA na výroční konferenci EAZA v portugalském městě Algarve. Zoo Ústí nad Labem znovu získá plné členství.

Rozhodnutí padlo na základě kontroly, která proběhla v ústecké zoo letos v červenci.

"O kladném výsledku se delegáti zoo dozvěděli v pátek večer po uzavřeném jednání rady EAZA. Ústecká zoo se tak díky novému vedení, které představilo ucelenou koncepci respektující trendy moderních zahrad, opět staví na nohy," sdělil Vít Lukáš, mluvčí ústecké zoo.

Zasedání licenční komise v ústecké zoologické zahradě
Na zoo si došlápla kontrola. Zajímal ji aktuální stav i záchrana členství v EAZA

O plné členství v asociaci přišla severočeská zahrada před bezmála třemi lety. "Tomuto problému bylo potřeba věnovat extrémní pozornost, jelikož bez členství by zoo nemohla naplňovat novodobou roli zoologických zahrad v ochraně přírody ani chovat velké množství klíčových druhů zvířat," upozornil Lukáš.

Výroční konference EAZA 2022Výroční konference EAZA 2022Zdroj: Zoo Ústí nad Labem/František Příbrský

Nová ředitelka zoo Ilona Pšenková a její tým měli na nápravu mnoha shledaných pochybení a nastavení lepšího směřování pouze rok. „Uplynulý rok byl pro naši zoo i pro mě osobně extrémně intenzivní. První věcí, kterou jsem musela udělat, bylo sestavení odborného týmu, který se obsáhlou a komplexní problematikou zabýval. Bylo třeba velmi rychle zanalyzovat stávající stav zoo, přijmout potřebná opatření k nápravě a také za velmi krátkou dobu sestavit dlouhodobý plán rozvoje, takzvaný generel,“ shrnula Ilona Pšenková.

Tento dokument má vedení zoo představit ústeckým zastupitelům během podzimu, tedy v několika příštích týdnech. 

Pětatřicetiletá samice orangutana bornejského Ňuninka odjela ze zoo v Ústí nad Labem
Ňuninka je pryč. V ústecké zoo zůstal poslední orangutan, samec Ferda

„Poté, co v roce 2019 ústecká zahrada neobhájila plné členství v asociaci EAZA, bylo jasné, že dříve či později budeme muset podniknout několik zásadních kroků a připravit se na velké změny. Jednou z nich bylo dočasné ukončení chovu několika ikonických druhů zvířat, jako jsou například orangutani, kteří byli v zoo již delší dobu chováni v nevyhovujících podmínkách,“ upřesnila hlavní zooložka Petra Padalíková.

„Jsme si vědomi, že odjezd ikonických zvířat je vnímán negativně, ale pokud se má zoo vydat správnou cestou, je tento krok nevyhnutelný. Věříme, že s trvající podporou vedení města i veřejnosti, se ikonické druhy jako jsou sloni, orangutani či nosorožci do Ústí vrátí," pokračovala Padalíková.

Mládě medvěda malajského.
Světový úspěch. V ústecké zoo se narodilo mládě vzácného medvěda malajského

Nový plán ústecké zoologické zahrady s návratem těchto druhů počítá.

„Věřím, že návrat do EAZA je prvním krokem na cestě ke smysluplnému rozvoji ústecké zoo. Jsem velmi ráda, že se nám členství podařilo obhájit,“ uzařela Ilona Pšenková.