Mláďata se narodila 20. září 2023 a porod proběhl bez komplikací. „První mládě se narodilo půl hodiny po půlnoci a to poslední krátce po třetí hodině ranní,“ popsala chovatelka Věra Malířová. „Náš chovný pár gepardů je mladý, v letošním roce jsme se je pokoušeli spojit od jara. Ten správný okamžik nastal až v červnu, kdy se podařilo vystihnout vrchol říje,“ řekla dál.

Ústí nad Labem se probudilo do bílé. Sníh tak dal zapomenout na zbarvený podzim.
FOTO: Ladovské Ústí! Sníh dal sbohem podzimu, rozzářil celé město

Událost je to pro ústeckou zoo velká. Letos se narodila mláďata gepardů štíhlých v sedmi zoologických zahradách v Evropě, z toho přežívají pouze vrhy ve čtyřech institucích, úspěšná je tak i ústecká zoo. Ta doposud chovala tři dospělé jedince gepardů – dvě samice a jednoho samce. 

Do odchovu tým zoologů a chovatelů nezasahuje, probíhají však kontroly a monitoring. „Mláďata se zdárně vyvíjejí, proběhla také nutná vakcinace. Již při dřívějších prohlídkách bylo zjištěno pohlaví – jedná se o 1 samce a 3 samice,“ upřesnila veterinární lékařka Jana Matoušková.

Přechod pro chodce je ve Staré ulici od zastávky daleko, alespoň tedy pro školáky a studenty, jelikož ti musejí zbytečně silnici obcházet a zajdou si nějakých sto metrů. Vedení města slibuje nápravu, rodiče o změnu bojují roky.
FOTO, VIDEO: Školáci se ve Staré ulici dočkají nového přechodu pro chodce

Kdy budou mít návštěvníci možnost geparďata spatřit? To je zatím velkou neznámou. „Děkujeme návštěvníkům za trpělivost. Zatím máme důvod k radosti, byť ještě nemáme vyhráno. Se zdárným průběhem chovu nám pomohl i Ústecký kraj, a to díky poskytnuté dotaci na kamerový a monitorovací systém v pavilonu gepardů,“ uzavřela ředitelka Ilona Pšenková.

Pro gepardy jsou vícečetné vrhy přirozené. „Odchov jediného mláděte není efektivní investicí pro samici a pro stimulaci laktace je třeba sání více mláďat. Čtyři mláďata jsou v tomto ohledu ideální,“ řekla vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková. Pro samici z Ústí je to druhá zkušenost, první odchov z loňského roku se nezdařil.

Pokud bude odchov mláďat i nadále úspěšný, zůstanou v ústecké zoo minimálně rok, než dojde k jejich odstavení od matky.

Mohlo by vás zajímat: Vánoční strom na Lidickém náměstí už svítí. Ústecké Vánoce začaly

Zdroj: Deník/ Adéla Stejskalová