Již koncem července přišla na svět dvě mláďata surikat. „K narození došlo v bezpečí vyhloubené nory ve venkovním výběhu již 26. července, ovšem malé surikaty opustily úkryt až v posledních týdnech. Rodiči je loni složený chovný pár, který se v posledním roce velmi osvědčil a jedná se již o jeho šestý vrh. Mláďata v současné době pilně prozkoumávají veškerá zákoutí expozice a návštěvníci se již mohou radovat z pohledu na tyto drobné promykovité šelmy,“ uvedl mluvčí zahrady Matěj Kynšt.

close Surikata info Zdroj: Zoo Ústí nad Labem zoom_in Surikata

Druhý úspěšný odchov proběhl u lenochodů dvouprstých, kde se 13. srpna narodilo jedno mládě. Matkou mladého lenochoda je sedmiletá samice Asombro a stejně starý samec Ole. „Mládě je pevně přichyceno na břiše matky, která se o něj vzorně stará. Oba jedinci jsou umístěni v expozici v pavilonu exotária. Lenochodi se v ústecké zoo rozmnožují pravidelně již od roku 2001, proto další úspěšný odchov není překvapením. Tato prazvláštní zvířata z řádu chudozubých obývají lesy Střední a Jižní Ameriky, kde se pohybují převážně ve stromových patrech,“ doplnil Kynšt.

Prozatím posledními přírůstky v podobě mláďat jsou dvojčata u tamarínů bělohubých. Ta přišla na svět 16. srpna v pavilonu exotária. Obě mláďata nosí rodiče střídavě na zádech, jak je u novosvětských primátů zvykem. „Rodiče malých tamarínů nejsou v péči o mladé žádnými nováčky a v minulosti již úspěšně odchovali několik potomků. Ve většině případů se rodí dvojčata, která jsou v péči otce a matka je přebírá pouze na kojení. Tamaríni bělohubí, jak již jejich název naznačuje, mají typický znak ve formě bílé skvrny kolem tlamy,“ uzavřel mluvčí Kynšt.

(kyn)