Ústecká zoologická zahrada chová supy himalájské od roku 2003. „K původnímu páru supů přibyli dva noví jedinci. Ti nyní obývají nově zrekonstruovanou voliéru u horní pokladny. Letos 25. srpna nejprve přicestoval z liberecké zoo mladý samec. Jedná se o jedince, který byl v roce 2016 deponován právě z naší zoo jako dvouměsíční mládě. Šlo o náš historicky první odchov tohoto druhu. Samec byl odchováván uměle, ale pomocí atrapy supa nedošlo k žádnému navázání na člověka,“ přibližuje podrobnosti chovu zástupce ředitele zahrady Lukáš Štěrba.

„Samec se tedy po čtyřech letech vrací tam, kde se vylíhl. O den později mu přicestovala mladá samička, která se vylíhla v únoru letošního roku v Zoo Lešná. Oba si teď budou nějakou dobu zvykat na nové prostředí i vzájemně na sebe. Nově zasíťovaná voliéra by měla do budoucna zajistit požadovaný welfare pro případné odchovy,“ dodal Štěrba.

Supi jsou zástupci dravých ptáků, kteří jsou známi především jako mrchožrouti. Jejich význam v potravním řetězci má nezastupitelné místo, neboť se živí těly uhynulých zvířat, která mohou být zdrojem nákazy a choroboplodných zárodků. „V současné době je pro ně největší hrozbou léčení skotu a hospodářských zvířat veterinárním přípravkem s názvem Diclofenac. U lidí a hovězího dobytka způsobuje tato látka sníženou re-absorpci kyseliny močové v ledvinách a její zvýšené vylučování močí. U supů naopak dochází k poškození ledvin a zvýšenému zadržování kyseliny močové v organismu, proto po pozření masa se zbytkovým množstvím diclofenaku obvykle do dvou dnů umírají,“ upřesňuje Lukáš Štěrba.

Projekt zasíťování voliéry pomohl realizovat nadační program společnosti ČEZ Pomáhej pohybem. Poskytl sumu 39 478 korun.

(kyn)