Podle členky DR a ústecké radní Yvety Tomkové bylo první setkání především poznávací.

„Už teď jsem si ale jistá, že pro zoo bude rada přínosem, byla jsem překvapená konstruktivním přístupem i jednáním mezi členy. Já jsem jakousi spojkou mezi ústeckou zoo a magistrátem a mým úkolem bude přesvědčit kolegy mimo jiné o nutnosti investic do zoologické zahrady. Některé objekty jsou ve špatném stavu, stejně jako kanalizace, rozvody vody a tepla. Budou potřeba rozsáhlé opravy a na to jsou samozřejmě potřeba peníze," říká Tomková.

Spousta objektů v zahradě je podle Tomkové navíc ve stavu, kdy by do budoucna mohly být nebezpečné pro návštěvníky a pracovníky. „Pokud nezačneme jednat rychle, mohlo by dojít ke stavu, kdy by se musely uzavřít," podotkla Tomková.

Náklady jsou v řádech milionů

Dozorčí rada se s novým ředitelem zahrady Lubomírem Moudrým dohodla na vypracování takzvaného generelu nejnutnějších oprav. „Až ho vypracujeme, budeme okamžitě žádat radu města, aby formou rozpočtového opatření pomohla zoologické zahradě zafinancovat nejnutnější opravy, které tam jsou. Náklady jsou v řádech několika milionů," dodala Tomková.

Generel podle jejích slov napoví, jak by měla zahrada vypadat nikoli další dva tři roky, ale měl by dát základ koncepci na další desítky let.

„Akutně musíme řešit technickou infrastrukturu zahrady. Kdyby tady bylo patnáct let stabilní vedení, vypadala by ta situace úplně jinak," uvedl ředitel ústecké zoo Lubomír Moudrý, který má prý ve věci ústecké zahrady jasno. „Jsem realista, nemám co ztratit," dodal Moudrý, který je ve funkci ředitele druhý týden.

„Hlavní priorita je teď jasná zachránit zahradu a stanovit si konkrétní podmínky, které zahradě pomohou," sdělil předseda DR Bořek Voráč. Velkým problémem je podle jeho názoru také parkování u zahrady.

„Minulé vedení města udělalo jednu zásadní chybu, že rozprodalo všechny pozemky, na kterých by parkoviště mohlo být," řekl Voráč, který zřízení dozorčí rady hodnotí dle svých slov velmi pozitivně.

„Magistrátu to ušetří práci. Konečně bude mít město logickou a rozumnou koncepci své zoologické zahrady," poznamenal Voráč, který do konce minulého roku působil jako pověřený ředitel ústecké zoologické zahrady.

Odborníkem na finanční stránku bude v DR také ústecký zastupitel Martin Mata.

Postupy z firmy aplikovat v zoo

„Zoo dostává peníze jen na provozní náklady, na opravy nejde nic. To se musí změnit. Musíme rovněž nalézt cesty jak zlepšit marketing a zvýšit prodej vstupenek. Důležitá je i kontrola účetní uzávěrky nebo plán investic na rok 2016. Zkrátka aplikovat standardní postupy ve firmě na ústeckou zoo, na to se zaměřím," sdělil Mata.

Dozorčí rada se bude scházet minimálně jednou za měsíc. Další jednání plánují členové na únor.