Krajská koalice v čele s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM) žádá uzavření Integračního střediska pro azylanty v Předlicích. Obrátí se proto na vládu. Politici se podle svých slov obávají, že by zařízení mohlo do Ústí přitáhnout radikály, rozpoutat nepokoje a ohrozit bezpečnostní situaci.

OBÁVAJÍ SE RADIKÁLŮ A NEPOKOJŮ

Politici se podle svých slov obávají, že by zařízení mohlo do Ústí přitáhnout radikály, rozpoutat nepokoje a ohrozit bezpečnostní situaci. Koalice prý ani neměla tušení, že něco podobného v Ústí funguje.

„O tom, že takové zařízení u nás v kraji je, nás nikdo neinformoval. V kraji máme desítky vyloučených lokalit a žije v nich na 40 tisíc lidí. Svých starostí máme dost. Nechceme, abychom sem kvůli těmto zařízením přivedli lidi, kteří jsou schopni vyvolávat různé vášně. Věřím, že zařízení bude postupně utlumeno," říká hejtman Oldřich Bubeníček.

Středisko patří centrálnímu obvodu město. Otevřené je od roku 1994. „Není možné, že za 8 let v krajské politice nevědí krajští politici o zařízení vzdáleném od krajského úřadu 2 kilometry. Je to populismus o řád vyšší, zvlášť když jde o azylové zařízení, kde jsou lidé prověřeni více než krajští politici," oponuje místostarosta centrálního obvodu Karel Karika (PRO!Ústí).

23 LET BEZ PROBLÉMŮ 

Za 23 let provozu nebyl podle Kariky se zařízením jediný problém. „Město navíc vloni získalo dotaci milion korun na chodníky v ulicích Střížovická a Dlouhá, letos je pro město připravená dotace dva miliony na kamery a osvětlení," dodal Karika.

Středisko Předlice patří k nejstarším v Česku. „Od jeho zprovoznění v něm bylo ubytováno asi 200 osob s mezinárodní ochranou," uvádí mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Kiril Christov. V Česku fungují další integrační azylová střediska také v Brně, Havířově a Jaroměři.

Krajská organizace Strany zelených považuje návrh rady kraje na uzavření střediska za přehnaný. „Azylové středisko funguje déle, než je na světě paní zastupitelka Tereza Hyťhová z koalice SPD a SPO, která s návrhem přišla. Pokud o středisku kraj nevěděl, tak zřejmě proto, že je zcela bezproblémové," uvedl za Zelené Petr Globočník.

Naopak podle náměstka hejtmana Martina Kliky (ČSSD) je už sama skutečnost, že toto zařízení v kraji působí, špatně. „Jakýkoli příchozí lidé z těch jiných zemí jsou určitým bezpečnostním rizikem. Proto jsme požádali vládu, aby u nás nic takového nebylo," dodal Klika. Podle Zelených by se stejnou logikou, tedy že je středisko potenciálním zdrojem problémů, mělo být spojeno spíše hejtmanství.

„To prokazatelně vygenerovalo několik osob, jež se dopustily závažných trestných činů," poukazuje Globočník na poslední kauzu rozkrádání evropských dotací, kde je obviněná i exhejtmanka Jana Vaňhová.

V loňském roce prošlo předlickým střediskem 34 lidí, momentálně v něm přebývá několik osob z Iráku, Kuby či Somálska. „Nejsou to žádní potulní migranti, ale prověření lidé, kteří jsou připraveni integrovat se do našeho prostředí," podotkla šéfka Dobrovolnického centra v Ústí Lenka Černá.

Je tu už 23 letIntegrační azylové středisko funguje v ústeckých Předlicích od roku 1994. Jeho kapacita je 10 bytů. Středisko pečuje o osoby, kterým byla v České republice v souladu s mezinárodním právem a Ústavou přiznána ochrana před pronásledováním v zemi jejich původu.