VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zuby trápí polovinu psů. Pozor na zápach z tlamy

Ústecký kraj - Majitelé by svým mazlíčkům měli čistit zuby každý den po nakrmení. K ukládání zubního kamene jsou náchylnější menší plemena

11.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Deník

Ukládání zubního kamene, zánět dásní či parodontóza trápí kvůli nedostatečné péči o chrup více než polovinu psů. Každý pes by proto měl mít zubní kartáček. Řada lidí však na dentální hygienu svých čtyřnohých miláčků zapomíná. Podle výsledků průzkumu mezi veterináři psům čistí zuby jen pětina majitelů.

„Kazivost zubů není u psů zdaleka tak běžná jako u člověka. Zato se psům mnohem častěji tvoří zubní povlak a následně zubní kámen, jehož nadměrný výskyt výrazně ovlivňuje zdravotní stav dásní," upozorňuje Klára Pospíšilová z veterinární ošetřovny ve Velkých Hamrech.

Počínající problémy poznáte podle zápachu z tlamy. Při zanedbání zubní hygieny psovi zuby vypadají nebo je musí veterinář vytrhnout. Dlouhodobé přehlížení masivní infekce v dutině ústní však může mít i tragičtější následky.

„Neléčený zánět se šíří krví do celého těla psa, postihuje vnitřní orgány a vede k selhání jater, ledvin, plic či srdce. Tento proces nevzniká náhle, ale postupně. Samozřejmě souvisí s nedostatečnou nebo spíše nulovou prevencí," varuje veterinární lékař Milan Richter z Turnova.

Chce to trpělivost

Na přítomnost prstu nebo kartáčku v tlamě by si mělo zvykat už štěně. U dospělého psa je důležitý pozvolný a trpělivý přístup. Přesto mohou někteří jedinci čištění zubů odmítat. Alternativou jsou pak speciální gely, spreje či dentální tyčinky.

„Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální pamlsky, dochází k otírání plaku z povrchu zubu, které má podobný efekt jako čištění zubů kartáčkem," říká liberecký veterinář Vladimír Jurek.

Mechanickému čištění zubů může pomoci i strava, zvlášť suché granule. Pokud majitel krmí vařenou stravou, měla by obsahovat větší kousky, které pes musí žvýkat. Po jídle by měl žvýkat dentální pamlsek nebo hračku, která napomáhá mechanickému čištění zubů.

Na podporu prevence dentálních onemocnění psů se zaměřuje celosvětový program Měsíc zdravého chrupu.

V rámci 8. ročníku budou veterináři v Libereckém kraji během července rozdávat dentální tyčinky s edukačními brožurkami. Jejich seznam a další informace naleznete na stránkách www.peceopsa.cz.

Péče o psí chrup: Máte řadu možností

- Kartáček a pasta pro psy s obsahem enzymů, které narušují vzniklý plak. Doporučuje se čištění každý den.
- Speciální krmiva s enzymy. Zuby se čistí kousáním granulí. U některých zvířat tato metoda ale nefunguje, mají ve zvyku kousat jen jednou stranou chrupu.
- Krmiva bez enzymů slouží jen pro mechanické čištění zubů.
- Dentální pamlsky odstraňují plak a zmírňují tvorbu zubního kamene. Můžete si vybrat mezi těmi pro mechanické čištění zubů nebo s obsahem enzymů.
- Speciální prášek z mořských řas lze přidávat do žrádla. Redukuje tvorbu plaku a zubního kamene.
- Roztok proti tvorbě plaku a zápachu z tlamy, který se přidává do vody.
- Zubní gel ulpívá na povrchu zubů a dásní a umožňuje tak působení aktivních složek.
- Čištění ultrazvukem u veterináře

U čištění zubů se pes musí především bavit

Ústí nad Labem - Velké bolesti, nechuť k jídlu a ke hře. V krajním případě i agresivita. Důsledky nedostatečné péče o chrup nemusí trpět jen psi, ale i jejich majitelé.

Jak upozorňuje veterinářka Soňa Vlková z Ústí nad Labem, zubní kartáček a pasta pro psy přitom nejsou tak drahou záležitostí.

Jak často se setkáváte se psy, kteří mají problémy se zuby?
Denně, protože při každé návštěvě pacienta komplexně vyšetříme a posoudíme stav chrupu. Právě proto zachycujeme mnoho psů s dentálními potížemi. Chrup sledujeme i u všech pacientů s chronickými srdečními, ledvinnými či trávicími potížemi, protože špatná hygiena dutiny ústní může jejich nemoci zhoršit.

Jsou některé rasy náchylnější?
K zubnímu kameni jsou nejnáchylnější malá plemena, protože mají relativně velké zuby v malé tlamě. U nás jsou to hlavně jorkširští teriéři a pudlové.

A co kazivost zubů?
K té u psů nejčastěji dochází po mechanickém poškození zubů, odlomení nebo obroušení, a obnažení dřeně zubu, která se následně může kazit. Váže se hlavně na charakter psa, trpí jí náruživí aportéři, pracovní a sportovní plemena, tedy všichni teriéři, border kolie, němečtí a belgičtí ovčáci, ale i psi chovaní v klecích či kotcích, kteří koušou do mříží

Platí pro psy totéž co pro lidi, že s přibývajícím věkem se objevují i problémy se zuby?
Ano, samozřejmě. Staří psi už také mají své vrtochy, často hůře snášejí péči o dutinu ústní a jsou vybíravější v jídle.

Proč podle vás majitelé zanedbávají dentální hygienu svých psů?
Velkou roli stále hraje neinformovanost. Plno lidí neví, že by svým psům měli čistit zuby. Potom to bude pohodlnost majitelů nebo nedostatek volného času. Řada psů však není dostatečně vychovaná a majitel raději rezignuje, než by se nechal pokousat od svého jinak hodného miláčka.

Jak vůbec psi čistění zubů snáší?
Spíš při něm trpí. Majitelé by je na to měli navykat už od štěněte, u dospělého psa to chce velkou trpělivost. Někteří psi mají rádi chuť zubní pasty, protože má masovou příchuť, ale pak pastu spíš pojídají. Myslím, že psovi bude čištění zubů příjemné pouze, pokud ho majitel bude řešit formou hry, což ne každý zvládne. Psa navíc nemusí nutit otvírat tlamu, většinou stačí čistit vnější strany zubů při zavřené tlamě.

Co když pes čištění odmítá?
Zuby je možné ošetřovat alespoň pomocí gelů nebo sprejů, určitě pravidelně podávat žvýkací pamlsky. Každý rok by měl zuby zkontrolovat veterinář.

Autor: Iveta Piknová

11.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 210 Kč

Odborní administrativní pracovníci v právní oblasti Odborný rada v odboru pro severočeskou oblast, v oddělení rozhodování sporů a ochrany spotřebitele (SM 761). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25210 kč, mzda max. 37890 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mírové náměstí č.p. 3097/37, Ústí nad Labem., Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále jen "zákon"), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo: odborného rady v odboru pro severočeskou oblast, v oddělení rozhodování sporů a ochrany spotřebitele - právník ADR/ODR (SM 761) v oboru služby:45. Elektronické komunikace a poštovní služby s místem výkonu služby: Ústí nad Labem. , Služba na tomto služebním místě bude vykonávána ve služebním poměru na dobu neurčitou. Služební místo je zařazeno podle Přílohy č. 1 k zákonu o státní službě do 13. platové třídy . , S ohledem na povahu činnosti Českého telekomunikačního úřadu se nestanovuje na služební místo způsobilost seznamovat se s utajovanými informacemi v souladu s příslušnými právními předpisy., Hlavní popis činnosti: a) Celostátní koordinace a metodické usměrňování elektronických komunikací včetně ochrany zájmů spotřebitele v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb. b) Vyřizování a evidence podání (stížností) spotřebitelů v elektronických komunikacích a poštovních službách. c) Vedení správních a přestupkových řízení, ukládání pokut a povinností nepeněžitého plnění. d) Spolupráce s ostatními orgány státní správy., Žadatel musí splňovat základní předpoklady pro přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo odborného rady v odboru pro severočeskou oblast,v oddělení rozhodování sporů a ochrany spotřebitele - právník ADR/ODR podle § 25 zákona, tj.: a) je státním občanem České republiky, občanem jiného členského státu Evropské unie nebo občanem státu, který je smluvním státem Dohody , o Evropském hospodářském prostoru [§ 25 odst. 1 písm. a) zákona], b) dosáhl věku 18 let [§ 25 odst. 1 písm. b) zákona], c) je plně svéprávný [§ 25 odst. 1 písm. c) zákona], d) je bezúhonný [§ 25 odst. 1 písm. d) zákona], e) dosáhl vysokoškolského vzdělání v magisterském studiu [§ 25 odst. 1 písm. e) zákona], f) má potřebnou zdravotní způsobilost [§ 25 odst. 1 písm. f) zákona]., V souladu se služebním předpisem je dále požadováno: ukončený magisterský studijní program v oboru právo., Kontakt: https://www.ctu.cz/vyberove-rizeni-na-sluzebni-misto-odborneho-rady-v-odboru-pro-severoceskou-oblast-v-oddeleni-17. Pracoviště: Český telekomunikační úřad - provozovna mírové nám., Mírové náměstí, č.p. 3097, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Luboš Mračko, +420 475 309 300.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 30 000 Kč

Ostatní strojvedoucí Strojvedoucí ( vlaková doprava ). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Havířská č.p. 346/100, Všebořice, Ústí nad Labem., Popis pozice, Řízení a obsluha hnacího vozidla (lokomotivy) na příslušné dopravní cestě, Provádění činností při vedení vlaku, Vedení evidence hnacího vozidla, Požadujeme:, Středoškolské vzdělání nejlépe elektrotechnického, strojního, dopravního nebo stavebního zaměření, Licenci strojvedoucího a doplňkové osvědčení strojvedoucího, Průkaz způsobilosti k řízení drážních vozidel na vlečku (motorovou trakci) je výhodou, Praxi v řízení hnacích kolejových vozidel (motorové nebo elektrické trakce), Odborná způsobilost a doplňkové osvědčení strojvedoucího k řízení hnacích vozidel v dalších státech EU je výhodou, Komunikativní znalost polského nebo německého jazyka je výhodou, Technické myšlení, Výborný zdravotní stav, Nabízíme:, Zajímavou, samostatnou a odpovědnou práci v prostředí stabilní společnosti, Možnost odborného a profesního růstu, Náborový příspěvek, Zajímavé finanční ohodnocení, Systém zaměstnaneckých výhod, Kontakt: na uvedený e-mail.. Pracoviště: Advanced world transport a.s. úl, Havířská, č.p. 346, 400 10 Ústí nad Labem 10. Informace: Luděk Vyplel, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač potravinářského zboží v restauraci typu fast food. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Bilbo šmak s.r.o. -10, Bílinská, č.p. 3490, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: -, .

Právo - Právo Právník 22 910 Kč

Podnikoví právníci Právník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22910 kč, mzda max. 34440 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sebuzínská 38, Brná , Požadujeme: vysokoškolské vzdělání, vhodné i pro absolventa, čistý trestní rejstřík., ŘP skup. B., Nabízíme: platové rozpětí 22 910 - 34 440,- Kč., pracovní poměr na dobu neurčitou., Zájemci si mohou telefonicky sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Krajská veterinární správa státní veterinární správy pro ústecký kraj, Sebuzínská, č.p. 38, 403 21 Ústí nad Labem 17. Informace: Kateřina Drahoňová, +420 724 681 561.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U KRAUSE. Olga Roučková v Show Jana Krause.
25

Z kombinézy do šatů. Čekala jsem, že spadnu a zabiju se, říká Olga Roučková

24. ročník Plesu sportovců v Ústí nad Labem.
46

FOTO: 24. ročník Plesu sportovců roztančil Dům kultury v Ústí

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Severní Čechy - Hlasy, které televizi po nástupu internetu věštily neodvratný ústup ze scény, se zatím nenaplnily. Naopak, počet zařízení schopných přehrávat televizní vysílání v českých domácnostech roste.

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Únosy na severu: věznění v garáži, smrt v kufru auta, zmizení školačky

Severní Čechy - Únosy lidí nejsou za poslední roky na severu Čech ničím výjimečným. Několik velkých případů otřáslo veřejností a ne všechny měly dobrý konec.

Jak se kde jmenujeme? Novákovi dominují, Hujerovi žijí hlavně na severu Čech

Severní Čechy /INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ - Deník zanalyzoval všechna příjmení v České republice. Nejběžnější z nich – Novák či Nováková – nosí 68 693 lidí. Jsou na první pozici mezi příjmeními ve 42 tuzemských okresech z celkových 77.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT