„Můj lékař mě varoval, že mám příliš vysoký cholesterol. Začal jsem cvičit a dodržovat dietu, hladinu cholesterolu jsem tak srazil na polovinu," chlubí se Ladislav Novotný ze severu Čech. Na cvičení si už zvykl. „Cítím se lépe a zdravěji," dodává. Odborníci však varují, že příběh tohoto muže je spíš výjimkou.

Hodný a zlý cholesterolHDL je tzv. hodný cholesterol – jde o druh bílkoviny o vysoké hustotě, který odvádí přebytečný cholesterol z krevního oběhu do jater a ven z těla
LDL je tzv. zlý cholesterol – bílkovina o nízké hustotě, která by se měla udržovat na co nejnižších hodnotách, protože se usazuje ve stěnách cév a může způsobit infarkt

Lidé v Ústeckém kraji totiž na cholesterol příliš nedbají. Dva z pěti vůbec netuší, jak vysoký ho mají. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sanofi.

„Mezi mladými lidmi do 29 let nezná svou hladinu cholesterolu dokonce 72 procent lidí v kraji," upozorňuje mluvčí skupiny Sanofi ČR Filip Hrubý. Znalost cholesterolu by přitom pro lidi měla být klíčová, protože cholesterol zvyšuje riziko nemocí srdce a cév, na které umírá polovina Čechů.

„Je zarážející, že i po mnoha letech veřejné diskuse o sledování hladin cholesterolu stále vysoké procento populace svou aktuální hodnotu nezná," komentuje výzkum lékař Michal Vrablík, který je předsedou České společnosti pro aterosklerózu.

Může to být horší

Cholesterol má podle výsledků průzkumu v pořádku 47 procent lidí z regionu. Jen 12 procent dospělých ví, že ho má zvýšený. Michal Vrablík však zdůrazňuje, že situace by mohla být reálně mnohem horší.

„Platí, že v průzkumech se lidé spíš vylepšují. Když tedy člověk uvádí, že zná svou hladinu cholesterolu nebo ho má v normě, ještě to nemusí být pravda," upozorňuje. Navíc ze statistik ministerstva zdravotnictví vyplývá, že problémy s cholesterolem má v Česku zhruba 80 procent mužů a 70 procent žen.

Pacientům se zvýšeným cholesterolem lékaři obvykle nařídí dietu. Většina lidí ji však nedodržuje zcela striktně, 85 procent se snaží, ale občas zhřeší. „Cholesterol je hlavně v uzeninách, plnotučných mléčných výrobcích, másle, sladkém pečivu, dortech, sušenkách a pochutinách. Snížit lze výměnou živočišných tuků za rostlinné a zařazením více ovoce a zeleniny do jídelníčku," vysvětluje Martina Vaclová z Centra preventivní kardiologie.

Ke zlepšení přispívá i pravidelný pohyb. Tomu se ale podle průzkumu věnují jen čtyři z deseti lidí v kraji. Víc než čtvrtina má navíc nadváhu.

Nechte si změřit cholesterol

Svou hladinu cholesterolu mohou lidé zjistit na pravidelných kontrolách u obvodního lékaře. Čtvrtina dospělých v kraji na ně ale vůbec nechodí.

„Měření se provádí při první všeobecné preventivní prohlídce u praktického lékaře pro dospělé v 18 letech a dále při prohlídce ve 30, 40, 50 a 60 letech," uvádí mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Častější vyšetření cholesterolu si lidé musí zaplatit sami. Mohou se ho ale zúčastnit i zdarma při dni srdce, který pořádá řada nemocnic, nebo při dnech zdraví konaných pojišťovnami.

Co ukázal průzkumPREVENTIVNÍ PROHLÍDKY
Pouze polovina dospělých v Ústeckém kraji ví, že by každé dva roky měli absolvovat preventivní prohlídku u praktického lékaře.
Jen 53 procent lidí na prohlídky chodí pravidelně.
Návštěvy u lékaře ignoruje 36 procent obyvatel Ústeckého kraje do 29 let. Mezi lidmi staršími 60 let na preventivní prohlídky nechodí jen desetina.
SPORT
Sportu se v kraji věnuje:
80 procent mladých do 29 let
36 procent lidí ve věku 45 až 59 let
17 procent lidí nad 60 let
Jen čtyři z deseti obyvatel Ústeckého kraje sportují pravidelně alespoň dvakrát týdně.
VÁHA
Nadváhou trpí 28 procent obyvatel Ústeckého kraje.
O zdravou skladbu stravy se snaží 46 procent obyvatel, a to 62 procent žen a 27 procent mužů.